Pożar Rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach

26 czerwca 1971 roku doszło do tragicznych wydarzeń w Rafinerii Czechowice-Dziedzice. Kilkadziesiąt osób straciło życie. Dokumentacją tego tragicznego wydarzenia zajmuje się pan Michał Kobiela.

Jako pierwszy na miejscu pojawił się fotoreporter Kroniki - Tadeusz Patan.

To jego fotografie zamieszczamy we współpracy z Kronika Beskidzka i Beskidzka24.pl Pominęliśmy te najbardziej drastyczne.

 

Poniżej prezentujemy fragmenty niepublikowanej dotąd książki Macieja Bujakowskiego "Kronika Bielska-Białej":
26 czerwca 1971
Po 69 godzinach bohaterskiej walki z żywiołem Rafinera uratowana!
W sobotę 26 bm. Jak donosiła już prasa codzienna, wybuchł groźny pożar w Rafinerii Nafty im. I. Waryńskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Przyczyną pożaru było wyładowanie atmosferyczne. Ogień, który objął początkowo jeden ze zbiorników ropy naftowej, spowodował tragiczną w skutkach eksplozję, w której 33 osoby poniosły śmierć, a kilkadziesiąt doznało ciężkich obrażeń. Wśród ofiar katastrofy są strażacy, żołnierze Wojska Polskiego, pracownicy Rafinerii. Bezprzykładne bohaterstwo i poświecenie ekip ratowniczych nie pozostały bez wpływu na dalszy przebieg pożaru. Mimo rozprzestrzenienia się ognia na kilka dalszych zbiorników, pożar udało się zlokalizować do chwili zmobilizowania wystarczającej ilość środków technicznych, niezbędnych do całkowitego zlikwidowania zagrożenia. W akcji ratowniczej uczestniczyło ogółem 90 jednostek straży pożarnej z całego kraju oraz 13 jednostek z Czechosłowacji. We wtorek, 29 bm., w godzinach popołudniowych przeprowadzono skoncentrowano próbę zlikwidowania ostatniego źródła ognia – zagrażającego w dalszym ciągu pozostałym obiektom Rafinerii. Próba ta zakończyła się pełnym sukcesem. Niemal przez cały czas trwania akcji ratowniczej – na miejsce katastrofy przybywali członkowie Partii i Rządu. W niedzielę 27, do Czechowic-Dziedzic przybył również I sekretarz KC PZPR tow. Edward Gierek, który zapoznał się z aktualną sytuacją i odwiedził rannych uczestników akcji ratowniczej, przebywających w bielskich szpitalach. […] Po pomyślnym zakończeniu akcji ratowniczej odbyło się Czechowicach-Dziedzicach spotkanie sekretarza KC PZPR Stanisława Kani z licznym gronem dowódców ekip ratowniczych. Sekretarz KC PZPR Stanisław Kania przekazał bohaterskim uczestnikom 69-godzinnej batalii o ratowanie czechowickiej rafinerii wyrazy najgłębszego uznani oraz gorące podziękowania w imieniu I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka oraz prezesa Rady Ministrów Piotra Jaroszewicza.
Kronika Beskidzka 1971r. nr27 s.1

Łączna liczba ofiar tragicznego pożaru to 37 osób.
 

W uzupełnieniu posta z archiwalnymi zdjęciami z pożaru czechowickiej Rafinerii, fragmenty wstrząsającego, archiwalnego filmu Kataklizm. Podziękowania dla: Michał Kobiela, Kronika Beskidzka, Beskidzka24.pl
Film ze zbiorów Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Dodaj komentarz