Jacek Lech

Jacek Lech  (wł. Leszek Zerhau), urodził się w Bielsku-Białej 15 kwietnia 1947 r. (Mikuszowice) Zmarł w szpitalu w Katowicach. Pogrzeb piosenkarza odbył się 28 marca 2007 w bielskim kościele pw. św. Barbary.

Pierwszy zespół założył w czasach szkolnych -  śpiewał i grał na skrzypcach.Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej.

W wieku 17 lat zajął I miejsce w Konkursie Jazzowym Mikrofon dla wszystkich.

Prawdziwa kariera rozpoczęła się wraz z angażem do zespołu Czerwono-Czarni. Słynna grupa miała wśród swoich solistów takie postacie jak Kasia Sobczyk, Karin Stanek, Henryk Fabian, czy Toni Keczer. Wśród nich zadebiutował Jacek Lech.

1967 - z zespołem Czerwono-Czarni wziął udział  w koncercie z zespołem The Rolling Stones w Sali Kongresowej

 Z Czerwono-Czarnymi wylansował takie przeboje, jak "Bądź dziewczyną z moich marzeń" (jego pierwszy wielki przebój), "Dwadzieścia lat, a może mniej", "Co ci mogłem dać". Piosenki pisali dla niego: Piotr Figiel, Janusz Kondratowicz, Krzysztof Dzikowski, Henryk Zomerski, potem także Katarzyna Gaertner. Na V Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1967 roku otrzymał wyróżnienie za piosenkę "Pozwólcie śpiewać ptakom" .

Pod koniec 1972 roku Lech rozstał się z zespołem Czerwono-Czarni i założył własną Nową Grupę. Pracę przerwał wypadek samochodowy. Powrócił na scenę w roku 1974 z solowym albumem "Bądź szczęśliwa", na którym znalazły się takie przeboje jak: "Warszawa jest smutna bez ciebie" i "Dwadzieścia lat, a może mniej".

 

Po latach, nieco już zapomniany Lech, planował kolejne płyty, recitale, gdy nagle zdiagnozowano u niego złośliwy nowotwór przełyku. Lech poddał się chemioterapii, naświetlaniom oraz operacji, po której utrzymywany był przez katowickich lekarzy w śpiączce.

W  lutym 2007 roku w Bielskim Centrum Kultury, odbył się koncert zorganizowany przez Fundację Kultury i Edukacji Europejskiej "Alfa i Omega". Wystąpili m.in. Halina Frąckowiak, Alicja Majewska, Edward Hulewicz, Andrzej Dąbrowski i Bogusław Mec. Dochód z koncertu miał być przeznaczone na dalsze leczenie i rehabilitację Jacka Lecha.

Odszedł 25 marca 2007 roku. Pogrzeb piosenkarza odbył się w bielskim kościele pw. św. Barbary.

Jacek Lech był dwukrotnie żonaty: z piosenkarką Lucyną Owsińską i pewną Zofią. Przez ostatnie kilkanaście lat życia związany był z Urszulą Kopeć.

Czytaj więcej na https://muzyka.interia.pl/wiadomosci/news-jacek-lech-kto-byl-jego-dziewc...

Naprawdę nazywał się Leszek Zerhau. Urodził się 15 kwietnia 1947 roku w Mikuszowicach k. Bielska Białej. Już w czasach szkolnych zaczął amatorsko śpiewać. Posiadł umiejętność gry na skrzypcach, gitarze i kontrabasie.

W wieku 17 lat zajął I miejsce w Konkursie Jazzowym Mikrofon dla wszystkich. W 1966 został solistą zespołu Czerwono-Czarni. Estradowy debiut, już pod pseudonimem Jacek Lech, miał miejsce w Nowej Hucie. Wylansował wtedy piosenkę Ryszarda Poznakowskiego "Bądź dziewczyną moich marzeń". Kolejny utwór w jego interpretacji "Pozwólcie śpiewać ptakom" został wyróżniony na V Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w roku 1968 i na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Soczi.

Z zespołem Czerwono-Czarni wziął udział we wspólnym koncercie z The Rolling Stones oraz w wystawieniu mszy beatowej "Pan przyjacielem moim". Pod koniec 1972 rozstał się z zespołem Czerwono-Czarni a rok później założył własną Nową Grupę. Wypadek samochodowy przerwał jednak na rok działalność artystyczną. Powrócił na scenę w 1974 z solowym albumem "Bądź szczęśliwa". Koncertował również za granicą, m.in. w dawnej Jugosławii, na Węgrzech oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. W 2006 zdiagnozowano u artysty złośliwy nowotwór przełyku. Do końca swoich dni nie poddawał się. O tym, że miałby więcej nie zaśpiewać nie chciał nawet słyszeć. Miał nadzieję, że wróci jeszcze na estradę, nawet jeśli miałby wjechać na scenę na wózku inwalidzkim. Pomimo ogromnej woli życia nie udało mu się wygrać z chorobą.

Kiedy zachorował, otrzymał wiele telefonów i listów od przyjaciół i fanów. "Jestem bardzo wzruszony - zwierzył się - nie sądziłem, że mam jeszcze tylu sympatyków".

 

Cały czas przygotowywał się do swojego jubileuszu - 40-lecia pracy na estradzie, snuł plany koncertowe. Ale rak przełyku okazał się silniejszy. Piosenkarz zmarł wczoraj w szpitalu. Miał 60 lat.

 

W ostatnich latach koncertował w Niemczech z Czesławem Niemenem, regularnie można było go posłuchać w Goczałkowicach Zdroju.

DYSKOGRAFIA:

 - Jacek Lech, Czerwono-Czarni, Bądź dziewczyną z  moich marzeń 1970

 - Bądź szczęśliwa 1974

 - Latawce porwał wiatr 1977

 - Kolędy 1998

Dodaj komentarz