Jolly Roger

Jolly Roger – bielska formacja rockowa działająca w latach 80. i 90. XX w.

Zespół powstał w 1988 roku, w składzie: Adam Utmańczyk – śpiew, Tomasz Ficoń – gitara, Rafał Niesyt – bas, Marek Kamiński – perkusja. Wkrótce do grupy dołączył jeszcze pianista - Dariusz Greń .

W tym składzie, po kilku miesiącach działalności, grupa wystąpiła w sali „Pod Orłem” podczas wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki i wspólnie z oświęcimskim Haronem i żywieckim Crazy Blues awansowała do międzywojewódzkich przesłuchań konkursu w Krakowie.

Po przerwie Jolly Roger reaktywował się w 1991 roku w składzie Tomasz Ficoń – gitara, Rafał Niesyt – bas, Marek Kamiński – perkusja. Nowymi członkami grupy zostali: Piotr Mędrzak – gitara i Marcin Klimczak – śpiew.

W 1992 zespół nagrał w studiu Fors Music w Czeskim Cieszynie materiał z rockowymi  utworami o tematyce świątecznej („Wesołych Świąt”), który ukazał się na kasacie wydanej przez Deo Recordings w Wiśle.

Rok później grupa ponownie weszła do studia nagrywając utwory ocierające się - oprócz przebojowego rocka - o hard rocka, bluesa i reggae. Jeden z utworów, pochodzący z tej sesji - „Walcz” przez kilka tygodniu utrzymywał się w czołówce listy przebojów radia Delta. Piosenki zespołu były prezentowane także w innych rozgłośniach, w tym m.in. w RMF FM, Polskim Radiu Katowice, Radiu Flash, Radiu Kraków i Radiu Bielsko. 

Jolly Roger był ostatnim zespołem, który zagrał koncert w nieistniejącym już amfiteatrze na bielskich Błoniach. Było to podczas Dni Bielska-Białej w 1993 roku. Formacja wystąpiła wówczas obok krakowskiej grupy Pod Budą.

Zespół wziął również udział w koncercie towarzyszącym pierwszemu bielskiemu finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Skład zespołu zmieniał się jeszcze kilkakrotnie. Zespół współtworzyła m.in. pochodząca z Dąbrowy Tarnowskiej wokalistka Katarzyna Fido. Jolly Roger zaprzestał aktywnej działalności w roku 1994.

Jolly Roger/ Nie załamuj się

Jolly Roger/ Spadaj

Jolly Roger/ Miłość wszystko zwycięży

Dodaj komentarz