Zbigniew Preisner

Zbigniew Preisner (ur. 20 maja 1955, Bielsko-Biała, z d. Kowalski). Wybitny kompozytor, przede wszystkim muzyki filmowej. Członek francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej.

Przyjął nazwisko żony. Studiował historię i filozofię. Nie ma formalnego wykształcenia muzycznego. Od lat 70. XX w. związany z Piwnicą pod Baranami i Teatrem Starym w Krakowie. W 1984 roku rozpoczął współpracę z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim. Autor muzyki do takich filmów jak Podwójne życie Weroniki oraz Trzy kolory:Czerwony.

Dzieciństwo spędził w mieszkaniu, jakie znajdowało się w kamienicy przy ulicy Wzgórze. Dziś mieści się tam m.in. Klub Nauczyciela, swoją siedzibę ma też PTTK i sklep podróżnika.

Podczas wizyty w Bielsku-Białej obejrzał m.in. pomieszczenia, w których niegdyś znajdowało się jego mieszkanie (zajmowało przedzielone ścianą powierzchnię obecnego sklepu podróżnika i fragment Klubu Nauczyciela). Wspominał też czasy swojego dzieciństwa. W sali Klubu Nauczyciela opowiadał m.in. o tym, że pieniądze z pierwszej komunii świętej przegrał grając na podwórku w „szajbę”, o tym, jak jego ojciec o mały włos nie wysadził kamienicy (podgrzewając zupę zalał palnik gazowy i gaz się ulatniał), jak bliski był utonięcia pływając pod wodą na basenie „Panorama” między prętami oddzielającymi baseny, a także , jak z chłopakami z Bielska robili bandy, wycinali karabiny z tektury i mieli zatargi z rówieśnikami z Białej.

- Bielsko to fajne, piękne miasto. Miałem okazję trochę się przejść po rynku, ładnie wygląda. Szkoda mi w Bielsku tego tramwaju, który jeździł do Cygańskiego Lasu, pamiętam te mijanki, jak musiał się zatrzymywać, skocznię w Cygańskim Lesie - wspominał kompozytor.

Podczas spotkania przypomniał otwieranie okna w mieszkaniu, by słychać było muzykę z pobliskiej knajpy „Podhalanka”, kamienicę grecką (zamieszkałą przez Greków), kino Apollo, zabawy z rówieśnikami. Wyznał, że świadkiem na ślubie jego rodziców był znakomity bielski bokser Zbigniew Pietrzykowski, a do jego mamy przychodziła w odwiedziny Maria Koterbska.

cytaty z Bielskobiała.naszemiasto.pl /luty 2018/

Fragment koncertu Zbigniew Preisner i przyjaciele: KOLĘDY STARE I NOWE - 15 stycznia 2016, Bielskie Centrum Kultury

Biografia

- Skomponował muzykę do ponad 80 filmów dokumentalnych i fabularnych.

- W 1998 napisał Requiem dla mojego przyjaciela poświęcone pamięci Krzysztofa Kieślowskiego 

- W 2005 roku Zbigniew Preisner został wybrany przez Davida Gilmoura (Pink Floyd)  do zaaranżowania jego kompozycji na 40 osobową orkiestrę smyczkową. Płyta Gilmoura ''On an Island''  ukazała się w 2006 roku;

- 2007 powstaje utwór oparty na biblijnej księdze Hioba Silence, Night and Dreams na chór, orkiestrę i solistów z 2007 roku; (w nagraniu bierze udział  Teresa Salgueiro /Madredeus/. 

 - 2013  ''Diaries of Hope'' oparte na dziecięcych wspomnieniach z Holocaustu W nagraniu bierze udział  Lisa Gerrard /Dead Can Dance/.

- Zbigniew Perisner wyprodukował Preisner dwie płyty Leszka Możdżera – Time oraz Between Us and the Light.

DYSKOGRAFIA

  • 1995 – Preisner's Music
  • 1999 – Ten Easy Pieces For Piano
  • 2007 – Silence, Night & Dreams
  • 2007 – Silence, Night & Dreams
  • 2010 – Danse Macabre
  • 2010 – Moje kolędy
  • 2011 – Requiem For My Friend
  • 2013 – Diaries Of Hope
  • Ten Pieces For Orchestra
  • 2015 – W poszukiwaniu dróg. Nowe i stare kolędy.
  • 2017 – 2016 Dokąd?
  • 2019 – Twilight
  • 2019 – Melodies of My Youth

 

WYBRANA DYSKOGRAFIA FILMOWA

1988 - Le Complot /Zabić księdza/

1990 Europa, Europa

1990 Dekalog

1991 - Podwójne życie Weroniki

1992 - Skaza

1992 - Tajemniczy ogród

1993 Trzy kolory. Niebieski, Trzy kolory. Biały Trzy kolory. Czerwony

200 Aberdeen

2000 Weiser

 

fot. zdjęcie główne: Jakub Janecki, fot w tekście Anna Włoch

Dodaj komentarz