Polska Unia Karate z licencją WKF

Polska Unia Karate, mająca siedzibę w Bielsku-Białej otrzymała licencję World Karate Federation (WKF), zajmującej się tzw. karate olimpijskim, które zadebiuuje na Igrzyskach w Tokio, w roku 2020.

Komitet Wykonawczy World Karate Federation (WKF) podjął decyzję o tymczasowym przyjęciu Polskiej Unii Karate w poczet członków WKF, ze skutkiem natychmiastowym (od dnia 13 kwietnia).

Decyzja będzie ratyfikowana na kongresie WKF w Madrycie - 5 listopada 2018 r.

PUK rozpoczyna starania o uzyskanie statusu POLSKIEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz podejmuje współpracę z Polskim Komitetem Olimpijskim. Trwają prace nad opracowaniem regulaminów, czytelnych zasad powoływania i finansowania kadry, rankingu zawodników, a także prowadzenia spraw sędziowskich na najwyższym poziomie.

O POLSKIEJ UNII KARATE

Polska Unia Karate została założona w grudniu 2017 roku, przez grono osób od wielu lat związanych z karate  -  trenerów, wychowawców, sędziów i zawodników. Jej celem jest dynamiczny rozwój karate jako dyscypliny sportowej, integracja środowiska karate sportowego WKF, odbudowanie pozycji karate w świecie sztuk walki, otwarte i transparentne prowadzenie polskiego karate w kierunku Igrzysk Olimpijskich.

Unia chce ściśle współpracować z europejskimi i światowymi strukturami karate (EKF i WKF).

 

 

Zarząd Polskiej Unii Karate tworzą:

Prezes Zarządu:  Paweł Połtorzecki (6 DAN) - trener, sędzia (jeden z trzech polskich sędziów z uprawnieniami EKF - Europejskiej Federacji Karate),  prezes klubu Atemi Bielsko-Biała, były trener kadry narodowej kata,

Wiceprezes Zarządu:  Mirosław Adamowski (7DAN) - prezes Gdańskiego Klubu Karate-do, jednego z najstarszych klubów karate (założonego w 1977 roku).

Wiceprezes Zarządu:   Andrzej Zarzycki (7 DAN) AZS AR Wrocław

Sekretarz Generalny:  Andrzej Jankowski (4 DAN) trener i prezes Stowarzyszenia Yamabushi  Bydgoszcz

Członek Zarządu:  Maurycy Wawrzyniak   (6 DAN), wielokrotny Mistrz Polski, Europy i Świata, obecnie trener, w przeszłości jeden z najbardziej utytułowanych zawodników polskiego karate.

Komisją sędziowską kieruje doświadczony sędzia - Piotr Wiśniewski.

Karate jako dyscyplina olimpijska

Marzeniem kolejnych pokoleń karateków był status karate jako sportu olimpijskiego. Przez wiele lat każda z federacji organizowała zawody według własnych, odmiennych reguł. Przełom nastąpił po powstaniu organizacji WKF (World Karate Federation), która  wprowadziła precyzyjne przepisy organizacji zawodów i prowadzenia rywalizacji sportowej.  W roku 2000 WKF został przyjęty do MKOLu. Po uporządkowaniu spraw organizacyjnych,  rozpoczął działania na rzecz olimpijskiego karate, marketingowo skupione pod hasłem THE K  IS ON THE WAY - TOKYO 2020.

Marzenia zaczęły się spełniać w 2016 roku, kiedy MKOL zdecydował o przyjęciu do olimpijskiego grona 7 nowych dyscyplin. Wśród nich znalazło się karate.  Rywalizacja odbędzie się w 8 konkurencjach:  kata indywidualnym kobiet i mężczyzn oraz konkurencjach kumite kobiet i mężczyzn z podziałem na 6 kategorii wagowych.

Dodaj komentarz